Swoją ofertę z tego zakresu kierujemy głównie do Inwestorów chcących zrealizować swoje marzenia o budowie domu dla własnych potrzeb lub w celach inwestycyjnych. Budowa domu według indywidualnego projektu daje szansę na idealne dostosowanie budynku do własnych wymagań. Wykonujemy jedynie indywidualne projekty domów – nie oferujemy adaptacji projektów gotowych (tzw. “katalogowców”).
Oferujemy projekty w następującym zakresie:
Projekty koncepcyjne, budowlane, wykonawcze, kompleksowe (z obsługą procedury formalnej oraz nadzorem nad realizacją)
Oferujemy projekty domów w różnych typach zabudowy tj. :
Projekty domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej
Projekty domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej
Projekty domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej
Projekty domów dwurodzinnych
Projekty domów z dachem płaskim
Projekty domów z dachami skośnymi
Projekty domów parterowych
Projekty domów wielopoziomowych
Projekty dużych rezydencji
Projekty domów letniskowych
Projekty remontów oraz przebudów
Oprócz usług projektowych oferujemy również usługi doradcze :
– doradztwo inwestycyjne
– analizy działek budowlanych pod względem możliwości zabudowy i nasłonecznienia
– doradztwo pod kątem aspektów technicznych budynków oraz technologii budowlanych
Poniżej szczegółowo opisaliśmy zakres oraz przebieg poszczególnych etapów projektowych wykonywanych w ramach oferowanych usług projektowania domów.
Schemat prac podobny jest dla każdego rodzaju planowanej zabudowy jednorodzinnej. W zależności od wielkości i specyfiki projektu schemat może nieznacznie odbiegać od tego przedstawionego poniżej. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie.
Zwykle polecamy umawiać pierwsze spotkanie z projektantem z 6/8 miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do terminu rozpoczęcia planowanej inwestycji. Taki zapas czasu pozwoli architektowi umieścić prace w swoim harmonogramie (zwykle pracownie prowadzą kilka projektów na raz) oraz spokojnie rozpocząć swoje prace. Przygotowanie projektu koncepcyjnego dla średniej wielkości inwestycji trwa najczęściej 2 miesiące, natomiast opracowanie dokumentacji budowlanej do wniosku o pozwolenie na budowę zwykle zajmuje 2-3 miesiące. Po złożeniu wniosku Urząd zazwyczaj wydaje decyzje o pozwoleniu na budowę w ciągu 65 dni.
PROJEKT KONCEPCYJNY
Współpracę rozpoczynamy od spotkania, na którym poznajemy oczekiwana Inwestora, oraz miejsce przyszłej realizacji projektu. Podstawą dalszych prac będą materiały i wytyczne, które otrzymamy od Klienta. Im więcej konkretnych informacji i oczekiwań Inwestor jest w stanie przekazać na samym początku współpracy tym sam proces projektowania będzie łatwiejszy i sprawniejszy. Zmiana założeń w trakcie projektowania bywa dużym utrudnieniem dla projektantów i wpływa na czas i cenę przygotowania projektu.
Właściwe prace nad projektem domu zaczynamy od projektu zagospodarowania działki. Lokalizujemy budynek na działce względem granic, sąsiednich budynków oraz innych elementów tworzących kontekst. Następnie wspólnie z Inwestorami zastanawiamy się jaki układ i zakres pomieszczeń będzie spełniał ich oczekiwania mając cały czas na względzie przyszły wygląd budynku, odpowiednie ustawienie budynku względem stron Świata oraz wspomniany wcześniej kontekst. W tym etapie prace głównie odbywają się na rzutach płaskich. Przygotowujemy około 2-3 możliwe warianty i dyskutujemy w celu wyboru najlepszego rozwiązania.
Po konsultacjach wspólnie wybieramy najbardziej korzystny wariant. W początkowej fazie projektu nie skupiamy się na wyborze konkretnych materiałów czy kolorystyki. Ważna jest idea oraz funkcjonalności przedstawionych wariantów, dopiero po ustaleniu w/w przechodzimy do kwestii dokładnego wyglądu przyszłej zabudowy.
Zawsze staramy się przygotować projekt , który będzie na najwyższym poziomie zarówno funkcjonalnym jak i wizualnym.
PROJEKT BUDOWLANY
Po zakończeniu prac nad częścią koncepcyjną możemy przystąpić do uszczegóławiania projektu w kolejnym etapie, którego efektem będzie sporządzenie projektu budowlanego. Pracownia wykonuje projekty budowlane w pełnym zakresie tj. przy zaangażowaniu specjalistów zewnętrznych takich jak: geodeci, geolodzy, projektanci branżowi (instalacje elektryczne, teletechniczne, sanitarne) projektanci konstrukcji oraz rzeczoznawcy i archeolodzy (jeżeli ich zaangażowanie jest wymagane).
Dokumentacja powstała w wyniku tych prac umożliwi rozpoczęcie procedury formalnej związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Projekt budowlany musi zawierać wszystkie wymagane uzgodnienia, opinie i zapewnienia, projekty branżowe oraz inne załączniki formalne określone w odpowiednich przepisach prawa budowlanego.
W swojej ofercie proponujemy pełne wsparcie w procesie pozyskiwania pozwolenia na budowę oraz kompletowania w/w dokumentacji projektowej.
Czas potrzebny na przygotowanie projektu budowlanego to zazwyczaj od 8 do 12 tygodni. Jest on uzależniony od zakresu koniecznych dodatkowych projektów (np. projekt posadowienia budynku, projekt zabezpieczenie głębokich wykopów) załączników formalno-prawnych (np. dokumentacja geologiczno-inżynierska, programy badań archeologicznych, operaty środowiskowe, pozwolenia wodno-prawne) a także opinii i uzgodnień (np. uzgodnienie projektu u konserwatora zabytków) .
Po złożeniu kompletnego wniosku o pozwolenie na budowę urząd zazwyczaj wydaje decyzję w ciągu 65 dni (czasami niestety ten czas się wydłuża). Jeżeli Inwestor zostanie wezwany do dokonania uzupełnień oraz zmian w projekcie pracownia dołoży wszelkich starań by spełnić wymagania stawiane przez urząd.
PROJEKT WYKONAWCZY
Po zakończeniu prac nad projektem budowlanym, w kolejnym etapie możemy przystąpić do uszczegóławiania projektu. Efektem tych prac będzie sporządzenie projektu wykonawczego. Zakres projektu jest każdorazowo ustalany z Inwestorem i dostosowywany do specyfiki inwestycji. Najczęściej dokumentacja wykonawcza składa się z: dokładnie opracowanej branży architektonicznej zawierającej rysunki szczegółowe detali projektowych, zestawienia istotnych elementów budynków takich jak np. okna, drzwi i balustrady oraz rysunki wykonawcze elementów budowlanych, które w tym etapie są opracowywane w dużej szczegółowości. Oprócz ww. zakresu przygotowywane są też szczegółowe projekty konstrukcji, instalacji oraz posadowienia budynku (jeżeli wymagane). Opcjonalnie zakres projektu można uzupełnić o szczegółowy projekt zagospodarowania działki (projekt ogrodu) oraz projekt ogrodzenia.
Zakres dokumentacji projektu wykonawczego odpowiada specyfice projektu, a koszt opracowania jest uzależniony od jego obszerności.
Sporządzenie dokładnej dokumentacji umożliwi przeprowadzenie prac budowlanych oraz dokładną ich wycenę. Dzięki szczegółowej dokumentacji, ilości zamówieniowe oraz standard materiałów wykończeniowych i wyposażenia będą dokładnie określone. Taka dokumentacja może posłużyć do przygotowania różnych wycen przez wybranych dostawców, na podstawie których Inwestor będzie mógł podjąć uzasadnioną ekonomicznie decyzję o wyborze i zakupie w/w elementów.
Na życzenie Inwestora możemy również zlecić opracowanie dokładnych kosztorysów.
Etap trwa zazwyczaj od 6-12 tygodni i czas jego trwania jest uzależniony od zakresu dokumentacji, szybkości podejmowania decyzji przez Inwestorów oraz odpowiedniej komunikacji między projektantem a Inwestorem.
NADZÓR AUTORSKI NAD INWESTYCJĄ
Pracownia oferuje nie tylko kompleksowe usługi projektowe, ale także nadzory autorskie. Usługa ta jest skierowana w szczególności do wymagających Klientów, którzy nie dysponują wystarczającą ilością czasu na wizyty na budowie, nadzorowanie oraz koordynację robót lub nie czują się na siłach by się tym zająć. Obowiązek sprawowania nadzoru autorskiego przez projektanta, o którym mowa w artykule 20 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, uzależniony jest przede wszystkim od decyzji inwestora.
Celem nadzoru autorskiego jest kontrola przebiegu robót, tak aby poszczególne prace były realizowane zgodnie ze sporządzonym projektem oraz wiedzą budowlaną. W zakres nadzoru wchodzą m.in. takie czynności, jak:
– koordynacja prac i dostaw
– wizyty kontrolne na budowie
– wprowadzanie niezbędnych zmian w dokumentacji
– czynności związane z odbiorem robót w imieniu Inwestora
– nadzór nad doborem materiałów
– nadzór nad kwestiami technicznymi
MAQ Pracownia oferuje nadzór autorski w każdym etapie realizacji, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie spójności wykonywanych prac i stosowanych materiałów z wizją zawartą w projekcie. W zależności od decyzji Klienta, proponujemy profesjonalną opiekę projektantów przez cały czas trwania realizacji projektu.
Projekty zamienne – jeżeli w trakcie realizacji projektu zajdzie potrzeba stworzenia dokumentacji zamiennej projektu budowlanego pracownia jest w stanie podjąć się takiego zlecenia. Warunki wykonania takiej dokumentacji ustalane są indywidualnie w zależności od zakresu zmian.
Poniżej przedstawiono tabele z orientacyjnymi cenami usług.
Należy pamiętać, że każde zlecenie wyceniamy indywidualnie, w zależności od wielkości i przewidywanego stopnia skomplikowania zlecenia. Z doświadczenia wiemy, że każdy projekt jest inny ze względu na ograniczenia wynikające z kształtu działki, warunków gruntowo-wodnych, kontekstu, jak również lokalnych uwarunkowań zawartych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, lub w warunkach zabudowy.
Istnieje możliwość zlecenia pracowni następujących prac:
– ANALIZY/PRZYGOTOWANIA PRZEDPROJEKTOWE
– PROJEKT KONCEPCYJNY
– PROJEKT BUDOWLANY
– PROJEKT WYKONAWCZY
– NADZÓR AUTORSKI
Zapraszamy do skorzystania naszej z oferty. Tabele cennikowe określające szacunkowo koszt naszych usług znajdują się poniżej.
Podano stawki liczone w stosunku do powierzchni użytkowej liczonej wg normy PN-ISO:9836:2015
PRZYGOTOWANIE INWESTYCJI indywidualnie w zależności od złożoności i zakresu – szacunkowo od 10-30 zł/m² projektowanej działki (w tym 23% vat)
Pierwsze spotkanie z klientem/zapoznanie się ze szczegółami zlecenia | określane indywidualnie |
Wstępna analiza warunków zabudowy lub MPZP pod kątem możliwości zabudowy względem oczekiwań Inwestora | określane indywidualnie |
Określenie programu budynku, zakresu projektów, preferowanej stylistyki, terminów oraz harmonogramu prac i spotkań | określane indywidualnie |
Ocena uwarunkowań urbanistycznych i środowiskowych, dostępności komunikacyjnej, dostępności infrastruktury, zapotrzebowania mediów, warunków posadowienia (płatne dodatkowo za zlecenie badań i opinii geotechnicznej), oceny opłacalności ekonomicznej inwestycji | określane indywidualnie |
* przygotowanie ewentualnego projektu na potrzeby ustalenia parametrów zabudowy do wniosku o wydanie warunków zabudowy | określane indywidualnie |
* uzyskanie mapy do celów projektowych, uzyskanie badań gruntowo-wodnych (opinia geotechniczna), uzyskanie kopii decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub rysunku i wyciągu z tekstu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzyskanie warunków przyłączenia mediów, inwentaryzacja zieleni | określane indywidualnie |
* przygotowanie ewentualnego projektu na potrzeby ustalenia parametrów zabudowy do wniosku o wydanie warunków zabudowy | określane indywidualnie |
PROJEKT KONCEPCYJNY 55 – 100 zł/m² (w tym 23% vat) *cena uzależniona od wielkości zlecenia, stopnia skomplikowania, zastosowanych technologii, przewidywanego budżetu realizacji
Przygotowanie 2-3 wariantów układu funkcjonalnego budynku i wnętrz. Uzgodnienie i wybór ostatecznej koncepcji/dodatkowe prace nad wybranym układem funkcjonalnym Przygotowanie materiałów dla inwestora w postaci wydruków oraz plików. | 15 do 30zł/m² |
Prace projektowe nad ogólną koncepcją budynku z uwzględnieniem kolorystyki, głównych elementów stałych i ruchomych oraz wyposażenia (zewnętrze) – przygotowanie wizualizacji 3d przedstawiających koncepcje Określenie materiałów wykończeniowych. Przygotowanie materiałów dla inwestora w postaci wydruków oraz plików | 40 do 70 zł/m² |
Skompletowanie dokumentów wymaganych do rozpoczęcia prac nad projektem budowlanym | w cenie etapu |
PROJEKT BUDOWLANY 60-120 zł/m² (w tym 23% vat) *cena uzależniona od wielkości zlecenia, stopnia skomplikowania, zastosowanych technologii, przewidywanego budżetu realizacji
Wykonanie projektów branżowych (na potrzeby projektu budowlanego – uzyskania pozwolenia na budowę ) | określane indywidualnie w zależności od zakresu |
Koordynacja projektów branżowych przez architekta Przygotowanie wniosków, uzgodnień (sprawy urzędowe) Wykonanie analiza nasłonecznienia / zacienienia budynków sąsiadujących Wystąpienie do Urzędu Gminy o ustalenie lokalizacji zjazdu | określane indywidualnie w zależności od zakresu |
Opracowanie i skompletowanie dokumentacji projektu budowlanego. Uzgodnienia, załączniki formalne Badania gruntu – warunki geotechniczne Tom Projekt zagospodarowania działki Tom Architektura Tom Konstrukcje Tom Instalacje Wodno-Kanalizacyjne, Centralnego Ogrzewania, Gazowa Tom Instalacje Elektryczne Sporządzenie informacji BIOZ Charakterystyka energetyczna | określane indywidualnie w zależności od zakresu |
Wydruk wymaganej ilości egzemplarzy kompletnej dokumentacji projektu budowlanego Wystąpienie o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę | określane indywidualnie w zależności od zakresu |
PROJEKT TECHNICZNY / WYKONAWCZY 60-150 zł/m² (w tym 23% vat) *cena uzależniona od wielkości zlecenia, stopnia skomplikowania, zastosowanych technologii, przewidywanego budżetu realizacji
Wykonanie wykonawczych / technicznych projektów branżowych instalacji (w szczegółowości umożliwiającej realizację obiektu budowlanego) | określane indywidualnie w zależności od zakresu |
Wykonanie projektu wykonawczego konstrukcji | określane indywidualnie |
Wykonanie uszczegółowionego projektu wykonawczego branży architektonicznej: – wykonanie szczegółowych rysunków ogólnobudowlanych (rzuty, przekroje, elewacje) – wykonanie szczegółowych zestawień stolarki drzwiowej, okiennej oraz balustrad Opracowanie wyjaśnień rysunkowo opisowych dotyczących: -rozwiązań budowlano-konstrukcyjnych i materiałowych, -detali architektonicznych oraz urządzeń budowlanych, -instalacji i wyposażenia technicznego Koordynacja projektów branżowych przez architekta | określane indywidualnie w zależności od zakresu |
Wydruk wymaganej ilości egzemplarzy kompletnej dokumentacji projektu wykonawczego | określane indywidualnie w zależności od zakresu |
NADZÓR AUTORSKI 300 zł/h (w tym 23% vat) *cena uzależniona od wielkości zlecenia, stopnia skomplikowania, zastosowanych technologii, przewidywanego budżetu realizacji
Nadzór autorski – możliwość rozliczenia godzinowego Dojazd na życzenie klienta w dowolne miejsce (powyżej 20 km –1 zł/1km) | określane indywidualnie w zależności od zakresu 300 zł/h (w tym 23% vat) |
Nadzór autorski – możliwość rozliczenia ryczałtowego. Cena usługi odpowiada przewidywanemu stopniowi zaangażowania projektanta. | określane indywidualnie |
Dodatkowe prace projektowe (niewynikające z zakresu umowy) – rozliczenie godzinowe – uprawniony Architekt | 200-300 zł/h (w tym 23% vat) |
Dodatkowe prace projektowe (niewynikające z zakresu umowy) – rozliczenie godzinowe – asystent Architekta | 100 zł/h (w tym 23% vat) |
Ewentualne usługi dodatkowe (poza umową dotyczącą usług projektowych):
1. Konsultacja projektowa / branżowa – 300zł/h (w tym 23% vat)
Oferty i wyceny są przygotowywane w oparciu o “Regulamin Honorarium Architekta”przyjętymi uchwałą Krajowej Rady Izby Architektów
oraz ogólnodostępne narzędzie do wyceny projektów “Simplifee”